Izolacja kominka – jaki materiał wybrać?

Izolacja kominka – jaki materiał wybrać?

 

Kominek w domu nie tylko pięknie wygląda i tworzy wyjątkową atmosferę, ale również jako element instalacji grzewczej jest w stanie zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem budynku. Do dyspozycji jest dzisiaj wiele typów kominków, ale zajmiemy się dzisiaj przede wszystkim izolacją kominka. Jak materiał będzie najlepszy?

Izolacja kominka musi spełniać specjalne wymagania – powinna nie tylko wyróżniać się odpowiednimi parametrami izolacyjności termicznej, ale również powinna być wykonane z niepalnego materiału i powinna nadawać się do używania w wysokich temperaturach. Ponadto musi charakteryzować się wysoką szczelnością.

 

W sprzedaży znajduje się wiele różnych materiałów, z których mogą być wykonane izolacje kominkowe w kominku w domu jednorodzinnym. Jeżeli chcesz wybrać odpowiedni materiał, pamiętaj o powyższych wskazaniach i zawsze wybieraj taki, który będzie posiadał odpowiednią aprobatę techniczną.

 

Dużym powodzeniem cieszą się przede wszystkim płyty z wełny mineralnej, która charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacji termicznej oraz odpornością na wysokie temperatury. Jest ona również niepalna. Należy jednak pamiętać o tym, aby do izolacji nie wybierać zwykłej wełny budowlanej, która stosowana jest do ocieplania domów. Pod stałym wpływem wysokiej temperatury zmniejsza się jej trwałość i taka izolacja szybko może zacząć się kruszyć i przestanie spełniać swoją rolę. Wobec tego należy wybierać tylko taką wełnę, która przeszła odpowiednie testy. W sprzedaży można kupić ją najczęściej od razu z podklejoną folią aluminiową, dlatego też taka płyta po wcześniejszym przygotowaniu jest od razu możliwa do zastosowania.

 

W sprzedaży znajdują się również specjalne płyty kominkowe krzemianowo-wapniowe, które mogą być od razu zamontowane na kominki Warszawa jako płyty konstrukcyjne. Najczęściej dostępne są w kolorze białym, ale również można malować je na inne kolory. Nie posiadają one włókien, dlatego też nie pylą, są także zabezpieczone przed grzybami i pleśniami, co z kolei jest minusem nieodpowiednio zamontowanej wełny mineralnej. Płyty tego rodzaju są również sztywne, lekkie i odporne na wysokie temperatury oraz niepalne.