Zmiękczacz wody – uzdatnianie wody w domu

Zmiękczacz wody – uzdatnianie wody w domu

Nie we wszystkich rejonach Polski jakość wody jest zadowalająca. Częstym problemem jest jej zbytnia twardość, która objawia się przez osadzanie się kamienia, ale również woda może zawierać zbyt dużą ilość związków żelaza czy manganu. Gdy jej parametry nie są dobre, warto pomyśleć o skorzystaniu ze specjalnych systemów uzdatniania wody, które pozwalają na jej zmiękczenie i usunięcie nadmiaru niepożądanych składników.
Zmiękczacze wody stosowane w gospodarstwach domowych mogą mieć postać dzbanków filtracyjnych, ale wtedy, gdy chodzi o uzyskanie miękkiej i czystej wody w całym domu, najczęściej stosuje się stacje uzdatniania wody, które działają kompleksowo.
Dlaczego warto korzystać z miękkiej wody?

nie ma problemu z osadami na armaturze, kabinach prysznicowych, parawanach czy kafelkach

w urządzeniach grzewczych nie odkłada się kamień kotłowy, co wpływa na ich sprawność i żywotność

można ograniczyć zużycie środków piorących i myjących, które są bardziej skuteczne w miękkiej wodzie

czajnik nie zarasta kamieniem, a herbata i kawa smakują lepiej

Jak działają zmiękczacze wody?
Sercem systemów stosowanych w celu zmiękczania wody są specjalne złoża filtracyjne, które zawierają żywicę jonowymienną. Żywica ta zawiera związki wyłapujące jony wapnia i magnezu, które odpowiedzialne są za twardość wody. W związku z tym domownicy mogą korzystać z wody miękkiej – spełniającej ich oczekiwania.
Złoża filtracyjne nie mogą jednak działać bez końca, ponieważ z czasem przestają pełnić swoją rolę ze względu na nadmierne nasycenie jonami wapnia i magnezu. Wówczas przeprowadza się proces regeneracji złoża. Do tego celu wykorzystuje się specjalne tabletki solne do uzdatniania wody Warszawa jest jednym z miast, gdzie bez problemu można kupić je stacjonarnie, ale wielu właścicieli stacji uzdatniania wody decyduje się również na zakupy on-line.
Jeżeli interesują cię stacje uzdatniania wody, w takim przypadku także można znaleźć je przez internet i wybrać dla siebie taki model, który będzie najbardziej odpowiedni.